Ostatnio na blogu: Trening dla kulturysty

Wioślarz, czyli sprzęt, z którym musisz się zapoznać!

wioslarz czyli sprzet z ktorym musisz sie zapoznac
Czas czytania: 2 min.

Trening na siłowni dla osób początkujących może wydawać się niemałym problemem. Aby odpowiednio dobrać sprzęt, warto zapoznać się z najczęściej używanymi przyrządami. Jednym z nich jest wioślarz przeznaczony przede wszystkim do treningu mięśni rąk i pleców. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z wioślarza i jakie efekty przyniosą regularne ćwiczenia.

Czym jest wioślarz?

Wioślarz (fachowo nazywany ergometrem wioślarskim) to przyrząd stosowany zarówno przez osoby początkujące, jak i zawodowców na siłowni. Idealnie nadaje się dla tych, którzy chcą poprawić sprawność ciała, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wzmocnienie ramion i pleców. Jak sama nazwa wskazuje, celem urządzenia jest imitacja wiosłowania na wodzie. Tego typu trening angażuje nawet kilkanaście grup mięśniowych.

Jakie efekty daje wioślarz?

Trening z zastosowaniem wioślarza obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dzięki wykorzystywaniu tego sprzętu możemy nie tylko wspomóc odchudzanie, ale także wzmocnić i wyrzeźbić sylwetkę. Ergometr wioślarski pozytywnie wpływa na mięśnie ramion, nóg, pleców, brzucha, klatki piersiowej oraz pośladków.

Warto jednak wiedzieć, że aby uzyskać pożądane efekty, musimy stosować odpowiednią technikę treningu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób początkujących, które niestety często zabierają się za trening bez odpowiedniego przygotowania.

Ćwiczenia na wioślarzu — rezultaty

  • Poprawa wydolności;
  • Przyspieszenie przemiany materii;
  • Poprawa krążenia;
  • Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej;
  • Niwelowanie bólu pleców;
  • Wzmocnienie mięśni;
  • Wyrzeźbienie sylwetki.

Ważną kwestią jest fakt, że trening na wioślarzu nie obciąża stawów. Jest to pozytywna informacja zwłaszcza dla osób po kontuzjach czy operacjach, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej, ale jednocześnie nie mogą wykonywać ćwiczeń obciążających stawów, np. biegania.

Trening na wioślarzu

Trening na wioślarzu składa się z kilku etapów, które powinniśmy wykonywać po kolei. Jest to na tyle istotne, gdyż od poprawnej kolejności ćwiczeń zależy skuteczność naszej aktywności. Ruch na wioślarzu składa się z chwytu, przyciągania, odchylenia oraz powrotu. Tylko odpowiednie wykonanie wszystkich ruchów może uchronić nas przed ryzykiem kontuzji i szybszego zmęczenia, a co za tym idzie — przyspieszyć efekty ćwiczeń.

Przed rozpoczęciem treningu należy przeprowadzić rozgrzewkę. Warto wykonać ćwiczenia rozciągające mięśni nóg i ramion.

Faza 1: Chwyt

Etap pierwszy obejmuje formę statyczną i polega na przyjęciu optymalnej pozycji początkowej na urządzeniu. Usiądź na siodełku w ten sposób, by znajdować się blisko koła zamachowego. Twoje ramiona muszą być wyprostowane, piszczele prostopadłe do podłoża, a nadgarstki muszą znajdować się w jednej linii z przedramionami. Aby odpowiednio wykonać ćwiczenie, należy pochylić się delikatnie do przodu.

Faza 2: Przyciąganie

W ćwiczeniu na wioślarzu najważniejszą rolę odgrywa praca nóg i rąk. Pamiętaj, aby podczas odpychania się nogami, twoje ramiona były wyprostowane i niespięte. Dopiero gdy uchwyt znajdzie się nad kolanami, ręce mogą zostać włączone do ruchu.

Faza 3: Odchylanie

Gdy twoje nogi są już wyprostowane, przyciągnij uchwyt wioślarza do brzucha, jednocześnie delikatnie się odchylając.

Faza 4: Powrót do pozycji wyjściowej

Wykonuj cały ruch na odwrót, czyli pochyl się delikatnie i oddal swoje ręce. Gdy uchwyt znajdzie się nad kolanami, uginaj nogi w stronę koła zamachowego.

Podczas treningu na wioślarzu pamiętaj, aby zwracać uwagę na odpowiednią technikę. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących jest podciąganie się ramionami zamiast nogami. Musisz pamiętać, że ćwiczenia na ergometrze wykorzystują siłę napędową z dolnych kończyn.