Co to jest kwas D-asparaginowy? (DAA) – działanie, efekty uboczne i dawkowanie

Czas czytania: 2 min.

Kwas asparaginowy, inaczej nazywany jest kwasem Dkwas asparaginowym (DAA). Jako potencjalny wzmacniacz testosteronu, kwas D-asparaginowy jest często stosowany przez sportowców i osoby pragnące zwiększyć masę mięśniową. Jest przepisywany mężczyznom z problemami z płodnością.

Co to jest kwas D-asparaginowy?

Przede wszystkim wiadomo, że kwas D-asparaginowy zwiększa uwalnianie hormonu w mózgu, powodując wytwarzanie testosteronu. Jest to jedna z dwóch form aminokwasu kwasu asparaginowego. Inną formą jest L-asparaginian. Aminokwasy służą wielu funkcjom w organizmie, ale zapewne natknąłeś się na nie wcześniej jako budulec wszystkich rodzajów białka, wraz z hormonami i neuroprzekaźnikami.

Kwas D-asparaginowy

Zwiększenie liczby plemników

Mężczyźni, którzy zmagają się z niską liczbą plemników mogą skorzystać na suplementacji kwasem D-asparaginowym, ponieważ badania wykazały, że suplementacja może spowodować znaczną poprawę liczby plemników i ich ruchliwości 1 . Ze względu na jego potencjał do zwiększenia liczby plemników, główną korzyścią jest to, w jaki sposób kwas D-asparaginowy może zwiększyć szanse na zajście w ciążę dla pary, która ma z tym trudności.

Zwiększa poziomy energii

Jedną z głównych korzyści podniesienia poziomu testosteronu z poniżej normalnego poziomu do normalnego lub wysokiego poziomu jest poprawa produkcji energii, co może oznaczać większą wytrzymałość podczas ćwiczeń i większą wydajność.

Lepszy sen

Wyższy poziom testosteronu to również lepszy sen, co oznacza większy poziom energii, a nie wspominając o lepszym zdrowiu i regeneracji po ostatnim treningu.

Wspomaga krążenie krwi

Czy wiesz, że testosteron zwiększa również stężenie czerwonych krwinek w organizmie i pomaga dostarczać tlen do mięśni? Może to oznaczać zwiększoną zdolność do budowania mięśni, a także lepszą wytrzymałość.

Kwas D-asparaginowy w kulturystyce

Naturalne boostery testosteronu, które są legalne, są bardzo pożądane w świecie sportu, ale w szczególności w społeczności zajmującej się podnoszeniem ciężarów. W miarę, jak człowiek przekracza wiek dwudziestu lat, zdolność organizmu do produkcji testosteronu zmniejsza się. Wiadomo, że w miarę starzenia się zdolność do budowania i utrzymywania masy mięśniowej również może poważnie zmaleć.

Dobrą wiadomością jest to, że kontynuowanie budowania mięśni w wieku 50 i 60 lat jest dalekie od niemożliwego. Starsze osoby, które wciąż chcą budować mięśnie w tym samym tempie co w młodości, często używają naturalnych, legalnych suplementów w celu zwiększenia produkcji tego ważnego hormonu.

Normalny lub wysoki poziom testosteronu poprawia produkcję mięśni i białka, co prowadzi do beztłuszczowego rozwoju masy mięśniowej. Testosteron hamuje również produkcję kortyzolu, który jest hormonem, mogącym tworzyć  więcej tłuszczu w jamie brzusznej i powodować utratę tkanki mięśniowej.

Efekty uboczne stosowania kwasu D-asparaginowego

Posiadanie bardzo wysokiego poziomu testosteronu może mieć pewne skutki uboczne. Wzrost  trądziku i włosów są powszechnie znane wśród osób o bardzo wysokim poziomie testosteronu, wraz z podwyższonym poziomem agresji i większym apetytem.

Czy muszę się martwić?

Kwas D-asparaginowy jest powszechnie uważany za bezpieczny i nie jest wymieniony jako zakazana substancja sportowa.

W jednym z 90-dniowych badań opublikowanych przez Advances in Sexual Medicine uczestnicy codziennie przyjmowali 2 660 mg kwasu D-asparaginowego. Sześćdziesięciu mężczyzn było leczonych i, z tej liczby, 30 mężczyzn cierpiało na astenozoospermię (zmniejszoną ruchliwość plemników), podczas gdy pozostałych 30 mężczyzn doświadczało oligoasteziozo-spermii (zmniejszona ruchliwość plemników i zmniejszona liczba plemników). W badaniach mierzono poziomy kreatyniny uczestników, elektrolity, komórki krwi, glukozę, enzymy i mocznik w regularnych odstępach czasu i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Wyniki wykazały, że nie było żadnych niebezpiecznych skutków dla ludzkiego organizmu poprzez użycie kwasu D-asparaginowego i że może on znacznie podnieść poziom hormonu luteinizującego w organizmie.

Dawkowanie kwasu D-asparaginowego

Dzienna dawka DAA wynosi około 2 – 6g stosuje się go głównie przed snem. Po 3-4 tygodniach nieprzerwanego używania zalecamy 2–3 tygodnie przerwy przed powtórzeniem cyklu.